Kütüphanemiz ve Dijital Tarım Kütüphanesi hakkında sık sorulan sorular:

Kütüphaneniz herkese açık mı?

Evet, kütüphanemiz mesai saatleri içinde (09.30-12.00 ile 13.30-17.00 saatleri arasında) herkese açıktır.

Dijitalleştirilmiş bu kaynaklara nasıl erişebilirim?

Yayının künye bilgilerinin altında bulunan "Tam Metin Erişim" linkine tıklayarak...

Ödünç kitap alabilir miyiz?

Evet, kitaplarımız Bakanlık ve diğer kamu kurum-kuruluş personeline bir hafta süre ile, diğerlerine de gün içerisinde fotokopi ihtiyacını karşılayıp geri getirmesi şartıyla kimlik karşılığı ödünç verilebilir. Tezler, Osmanlıcalar, süreli yayınlar ödünç verilmez. Ödünç süresi bir defaya mahsus olmak üzere, bizzat kütüphaneye gelerek veya telefonla iletişim kurarak bir hafta süre ile uzatılabilir.

Bakanlık, ödünç verme ve geri çağırma kurallarında değişiklik yapabilir.

Süresi ve uzatma süresi sonunda iade edilmeyen yayınlarla ilgili olarak, yayınların iade edilmediği hususu kamu personelinin görevli olduğu kuruma resmi yazı ile ihtaren bildirilir.

Ödünç hizmetinden yararlanan tüm kütüphane okuyucuları, telif mevzuatındaki şartları kabul etmiş sayılır.

Kütüphane üyesi olarak kaç tane kitap ödünç alabilirim?

Bir üyemiz bir defada üç adet kitabı ödünç alabilir.

Fotokopi hizmeti veriyor musunuz?

Hayır, fotokopi hizmetimiz bulunmamaktadır. Ama Merkez kütüphanemizde mini tarayıcılarla tarama imkanımız vardır. Tarama işlemi  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince Telif Haklarını ihlâl etmeyecek şekilde yapılır. Bu hizmetten yararlanan tüm kütüphane okuyucuları, telif mevzuatındaki şartları kabul etmiş sayılır. Uluslararası kütüphanecilik standartlarına göre bir kitabın tamamının %10’undan fazlası taranmamalıdır.

Ödünç alacağım/aldığım kitaplar pandemi açısından risk oluşturur mu?

Kütüphanemizde kitap sterilizasyon cihazları bulunmaktadır. Alırken sterilizasyon işleminden geçirip teslim alabilir, sonrasında da işlemden geçirip teslim edebilirsiniz.

Kitapların tamamına Dijital Tarım Kütüphanesi'nden erişebilir miyiz?

Halihazırda 14 bin civarında yayın dijitalleştirilmiştir. Tamamını dijital ortama taşıyabilmek için çalışmalarımız devam etmektedir.


Dijitalleştirilmiş tüm yayınlar erişime açık mıdır?

Bir yayının elektronik olarak kopyalanıp erişime açılması hakkı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazarına/yayıncısına aittir. Bakanlığımıza ait yayınlar erişime açılmıştır. Diğer yayınların da erişime açılması için çalışmalarımız devam etmektedir. Henüz erişime açılmayan yayınlarla ilgili sabrınızı ve anlayışınızı bekleriz.


Dijitalleştirilmiş ve erişime açık olan yayınları PDF olarak indirebilir miyiz? 

Yazar/yayıncılarla yaptığımız sözleşme gereği yayınların bir defada indirilemeyecek şekilde sunulması gerektiği için, halihazırda PDF olarak indirilmesine izin verilmemektedir. Önümüzdeki zamanlarda Bakanlık yayınlarının PDF veya başka formatlarda indirilmesine imkan sağlayacak çalışmalar yürütülmektedir.

Dijitalleştirilmemiş yayınlara nasıl erişebiliriz?

Ulaşmaya çalıştığınız yayın bilgilerini bize e-posta ile bildirirseniz, erişime açılıp açılamayacağı hususu değerlendirilerek telif açısından herhangi bir mahsuru yoksa dijitalleştirme sırasına alınarak mümkün olan en kısa sürede dijitalleştirilir ve dijital kopyası sisteme kaydedilir.

..... konusunda bilgi verebilir misiniz?

Okuyucular için herhangi bir araştırma yapmamız, konu bazlı bilgi vermemiz mümkün değildir. Okuyucunun kütüphanemizde araştırma yapabilecekleri kaynakları okuyucuya sunmakla görevliyiz. "Buğdayın latincesi nedir?", "Budamayı nasıl yaparım?", "Tıbbi nane ile ilgili bilgi verir misiniz?", "Türkiye'de ne kadar buğday üretiliyor?" gibi sorularınızı içerecek maillerinize cevap verilmeyecektir. Bu konuda anlayış göstermenizi talep ederiz.

.... adlı kitapları nasıl satın  alabilirim.

Biz sadece kütüphanecilik hizmeti veriyoruz, temin-tedariği ile ilgili bir bilgiye sahip değiliz.

Kütüphaneye kitap hediye edebilir miyiz?

Kütüphanemize her türlü kitabı hediye edebilirsiniz. Kitap göndermek istediğinizde bizimle irtibat kurarsanız, size vereceğimiz bilgilerle PTT KARGO ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz.

Kütüphanenizin sosyal medya hesapları var mıdır?

Facebook: https://www.facebook.com/dijitaltarimkutuphanesi

Twitter: https://twitter.com/dijital_tarim

Instagram: https://www.instagram.com/dijitaltarimkutuphanesi/

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/dijitaltarimkutuphanesi

Kütüphanenizde açık raf mı kapalı raf mı hizmeti verilmektedir?

Kütüphanemiz açık raf hizmeti vermektedir.  Gelmeden önce kütüphanemizde bulunan tüm kitapları bu site aracılığı ile sorgulayabilir, yer numaralarını not edebilirsiniz.

 

 

 


 


Sık Sorulan Sorular
YUKARI